ІНСТРУКЦІЯ
про порядок взаємодії ОСББ з монополістами

ІНСТРУКЦІЯ
про порядок взаємодії ОСББ з монополістами
В ході своєї господарської діяльності Об'єднання Співвласників Багатоквартирних Будинків рано чи пізно буде співпрацювати (а скоріше співіснувати) з монополістами (підприємствами, що монопольно здійснюють надання комунальних послуг населенню в рамках певної місцевості).
В рамках Одеського регіону до так званих монополістів належать – АТ «Одесаобленерго», ТОВ «Інфокс» філія «Інфоксводоканал», «Теплопостачання м. Одеси», ПАТ «Одесагаз», а також компанії, що займаються вивезенням твердих побутових відходів.
Загалом, якщо розглядати питання взаємодії саме ОСББ з монополістами, то їх можна умовно поділити на 2 (дві) групи – перша це підприємства, послуги яких споживаються ОСББ, до таких належать постачальники електричної енергії, а також постачальники послуг з водопостачання та водовідведення. З усіма іншими підприємствами ОСББ співпрацює виключно в сфері меж балансової приналежності та належного утримання внутрішньо будинкових мереж. Окремим блоком є відносили з компанією по вивезенню ТВП, в них ОСББ виступає фактично колективним споживачем, представником співвласників.
Основні проблемні питання
Серед основних питань, які необхідно пам'ятати ОСББ під час проведення роботи з монополістами належать зокрема такі.

По-перше, слід розуміти, що у відносинах між ОСББ та організацією, що здійсню постачання комунальних послуг виникають договірні відносини, характерною умовою яких є рівність учасників. Тобто, під час перемовин з організацією на предмет укладення договору Ви також маєте право на внесення своїх пропозицій до тексту договору, лобіювання більш вигідних умов тощо.

Загалом, текст договору, відповідно до положень чинного законодавства України повинен бути модельним та розміщуватись на офіційному сайті організації. Однак, на практиці пропонований монополістом текст договору не відповідає положенням чинного законодавства України.

Також важливий нюанс, вимагайте від організації проект договору скріплений та завірений печаткою та підписом уповноваженої особи, в іншому разі відповідні документи не матимуть жодної юридичної сили.

По-друге, з того моменту, як ОСББ офіційно отримало проект договору, воно має 2 (два) місяці для того аби надати свої зауваження, пропозиції до запропонованого тексту. Після спливу зазначеного проміжку часу договір вважається прийнятим на запропонованих умовах. Таке саме правило стосується і монополіста, якщо впродовж 2 (двох) місяців Ваш з моменту отримання, Ваш проект договору та/або зміни до проекту договору не було відхилено, їх можна вважати такими, що прийняті Сторонами.

По-третє, звертайте увагу на межі балансової відповідальності. Обов'язковим додатком до будь-якого договору з монополістом є акт, що затверджує межі балансової відповідальності Сторін, простими словами, хто які мережі ремонтує в разі їх виходу з ладу. Слід пам'ятати, ОСББ не може отримати більше інженерних мереж ніж були на балансу в ЖКС. Загалом за загальним правилом межа балансової належності проходить по фасаду будинку. Також при визначенні зон балансової приналежності мереж, необхідно використовувати акт приймання-передачі (акт списання), що укладається між ЖКС та ОСББ, адже у цьому документі зазначені усі мережі, що передаються ОСББ і отримати в балансову приналежність більше мереж, ніж передано ЖКС, Об'єднання не може.

По-четверте, ціни на послуги монополістів затверджуються державною та публікуються, як на офіційному сайті монополісту так і на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (http://www.nerc.gov.ua). У випадку з тарифами на вивезення ТПВ, то їх затвердження здійснюється місцевою радою депутатів. Вимагання сплати більших сум та/або додаткових платежів є незаконним.

По-п'яте, для ОСББ невигідним є встановлення загально будинкових приладів обліку. Адже, в такому разі, увесь обсяг втрат в інженерних мережах, а також крадіжок окремих співвласників буде лягати на плечі ОСББ, що є недопустимим. Тому, необхідно встановлювати прилади обліку на конкретні вузли, наприклад прилад обліку на трубу системи поливу.

По-шосте, у випадках неможливості досягнути компромісу з підприємством, що здійснює постачання послуг, Ви маєте право звертатись із скаргами, заявами про роз'яснення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Саме відповідний державний орган здійснює моніторинг діяльності підприємств-монополістів та може посприяти у випадку порушення підприємством положень чинного законодавства України.
Алгоритм дій ОСББ по укладенню договору
Загалом алгоритм дій при укладенні договору з монополістом повинен виглядати наступним чином:
  1. Отримання належним чином оформленого проекту договору.
  2. Перевірка проекту на відповідність положенням законодавства України. Дослідження питання балансової належності.
  3. В разі виявлення порушень, направлення своїх пропозицій на адресу монополіста.
  4. В разі ігнорування звернень монополістом, скарга до Національної комісії.
  5. Узгодження прийнятного тексту договору для усіх Сторін.
  6. Укладення договору.
Питання укладення прямих договорів
Одним з найбільш актуальних питань, залишається питання укладення прямих договорів між співвласниками (споживачами) та постачальниками послуг у сферах електропостачання, водопостачання та водовідведення.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» надано співвласникам право на обрання зручної моделі співпраці з постачальником послуг:
1) укладення прямих договорів
2) укладення договорів уповноваженою особою від імені співвласників
3) укладення договорів ОСББ.

Однак, на теперішній час, Кабінетом Міністрів України не було затверджено проекту типового договору між співвласником та постачальником послуг, тому фактичне укладення договору є маже неможливим з об'єктивних причини.

Проте, на даному етапі ОСББ та окремі співвласники можуть здійснювати підготовчі дії, а саме:
- прийняти рішення на загальних зборах;
- сформувати необхідний пакет документів по кожному приміщенню;
- провести планову повірку квартирних приладів обліку, перевірити їх на відповідність вимогам постачальника послуг;
- в разі необхідності внести зміни до проекту внутрішньо будинкових мереж, тощо.
Основні нормативно-правові акти
В'ячеслав Брославець,
Юрист Асоціації ОСББ «Розвиток Самоврядування».

Помощь на любом из этапах деятельности ОСМД обсуждается индивидуально.
Контакты: 0980875851 - Станислав Драганов, 0973888037 - Виктор Шатов

Почта: aosmd.ars@gmail.com

Для участников Ассоциации скидки!!!