Роз'яснення
Щодо порядку дій у налагодженні взаємовідносин з
ПОСТАВКИ та РОЗПОДІЛУ електричної енергії для ОСББ м. Одеса
складено у кооперації представників ОСББ і ЖБК Одеси
Керуючий ОСББ у Суворовському районі, Член нацради з питань ОСББ В.В. Штефанець, Голова БФ «Місцева Ініціатива» Ю.А. Звеліндовський, спеціалісти Асоціації ОСББ «Розвиток Самоврядування», Директор Керуючої компанії «Комфорт Сервіс» С.А. Філіппов
з’являється потреба укладати два договори – з оператором електроенергії та постачальником електроенергії.
УКЛАДАННЯ СПОЖИВАЧАМИ ДОГОВОРІВ
Згідно з нормами закону «Про ринок електричної енергії» енергопостачальні компанії зобов'язані відокремити діяльність з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності. Таким чином, на ринку електрики для споживача з'являється новий учасник взаємовідносин – електропостачальник. Тому з'являється потреба укладати два договори – з оператором електроенергії та постачальником електроенергії.
Договір споживача з оператором системи розподілу електрики стосується технічних параметрів потужності, класу напруги, якості електроенергії, процедури відключення і підключення. Договір з постачальником передбачає комерційний продаж споживачеві електричної енергії в якості товарної продукції.

НОВА МОДЕЛЬ РИНКУ Е-ЕНЕРГІЇ
Нове законодавство про ринок електроенергії в Україні встановлює нові правила та нову модель оптового енергоринку.
Для споживача з'являється можливість обирати собі постачальника електричної енергії. Для виробника це означає змагання за споживача. Але не тільки. Закон вимагає створення нових інституцій, наприклад, оператора ринку зі своїми правами та обов'язками. Закон також створює базу для запровадження цивілізованих, ринкових відносин в сфері виробництва, передачі та постачання електроенергії.
Все це веде до демонополізації існуючого ринку і створення нових його видів: ринок двосторонніх договорів, на добу наперед, внутрішньодобовий, балансуючий, ринок допоміжних послуг. При цьому, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, буде мати можливість і надалі зосереджуватись на природних монополіях, на створенні методологій стимулювання ефективності та залучення інвестицій, а також здійснювати моніторинг на ринку електроенергії.
Джерело: http://xn--80aug4b.xn--j1amh/nova-model-rinku-elektrichnoyi-energiyi/

ПОРЯДОК ДІЙ

Головна мета цих дій – не допустити порушення прав та інтересів ОСББ збоку монополіста (Обленерго), що може негативно відобразитись на НАШИХ З ВАМИ БУДИНКАХ та сім'ях.
Монополіст повинен діяти в рамках закону, в тому числі у відносинах з ОСББ.
Ми не відмовляємось від укладання договорів з монополістом, але таке укладення має відбуватись відповідно до закону на справедливих для сторін умовах.
Перед тим, як укладати договір ОСББ має право ознайомитись із офіційною версією договору та додатками до цього договору, що є невід'ємною частиною договору відповідно до законодавства.
1. Визначитися зі станом справ у будинку, щодо договору розподілу та постачання електроенергії.

Визначити одну з наступних категорій проблеми:
  • загальнобудинковий прилад обліку встановлений в ТП, і обленерго не забезпечує до нього доступ;
  • кабельні лінії по 0,4 кВ, 10 кВ потрапили на баланс ОСББ;
  • встановлені ліміти споживання електроенергії;
  • відсутні договори в повному обсязі (в т.ч. відсутні акти балансової належності мереж);
  • укладені тимчасові договори;
  • відсутні прямі договори з мешканцями;
  • договори взагалі НЕ були укладені (новостворені ОСББ, в т.ч. в новобудовах).
У разі будь-яких запитань (наприклад, не можете визначити свої проблеми) чи непорозуміння звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.


2. Відповідно до обраної категорії обрати у додатках до цього листа відповідну заяву та заповнити її від імені ОСББ\ЖБК.
У разі будь-яких запитань (наприклад, не можете знайти підходящу заяву) чи непорозуміння звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.

3. Передати відповідну заповнену заяву за адресою: вул.Канатна 83, каб. 514 для наступної її колективної відправки до АТ «Одесаобенерго» та чотирьох контролюючих органів. Залишити 160 гривень на послуги з відправлення вашого листа (купівля конверта, марок і тд). Попередньо слід зателефонувати за телефоном 0973888037 або 0992178939 або 0965729257 або 0980875851

У разі будь-яких запитань (наприклад, не змогли знайти адресу) чи непорозуміння щодо цього пункту звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.

4. Дочекатися отримання відповідної заяви монополістом та отримати на пошті корінець, щодо «повідомлення про отримання».

5. Дочекатися письмової відповіді монополіста на відповідну заяву.

6. Отриману письмову відповідь надати для написання протоколу розбіжностей або з'ясування обставин на адресу: вул.Канатна 83, каб. 514 для наступної колективної відправки до АТ «Одесаобенерго» таких протоколів розбіжностей.


Залишити 160 гривень на послуги з відправлення вашого листа (купівля конверта, марок ітд). Попередньо слід зателефонувати за телефоном 0973888037 або 0992178939 або 0965729257 або 0980875851

У разі будь-яких запитань (наприклад, не змогли знайти адресу) чи непорозуміння щодо цього пункту звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.

7. Отримати письмову відповідь від монополіста щодо погодження вашого договору з протоколом розбіжностей або мовчання монополіста, що означатиме, що він погодив умови договору з протоколом

Отриману відповідь надати на адресу: вул.Канатна 83, каб. 514 Попередньо слід зателефонувати за телефоном 0973888037 або 0992178939 або 0965729257 або 0980875851

У разі будь-яких запитань (наприклад, не змогли знайти адресу) чи непорозуміння щодо цього пункту звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.

8. На будь-якій стадії цього процесу бути на зв'язку з підписантами цього плану для проведення спільних дій (явка до монополістів, явка до міськаради, спільні збори та обговорення планів).

У разі будь-яких запитань чи непорозуміння щодо цього пункту звернутися за телефоном:
0973888037 або 0992178939.

9. Святкувати перемогу.

РОЗ'ЯСНЕННЯ

Для повернення ситуації в правове поле АТ «Одесаобленерго» має направити Об'єднанням співвласників в паперовому вигляді підписані зі свого боку і завірені печаткою ДОГОВОРИ ПРИЄДНАННЯ з УСІМА належними Додатками. В даних ДОГОВОРАХ ПРИЄДНАННЯ і Додатках повинні бути усунені порушення, що мають місце в раніше укладених між ОСББ та РЕМ Договорах поставки електроенергії, коли АТ «Одесаобленерго» ще був і постачальником, і розподільником електроенергії.

Після укладення договорів розподілу, об'єднання співвласників самостійно зможуть вибрати постачальника електроенергії, з яким відносини будуть формуватися так само на підставі вимог чинного законодавства і на справедливих для усіх сторін умовах.

1. Заяви про приєднання були надані без дотримання процедури, тому вони є незаконними.

2. Позиція Розподіника послуг про примусове відключення будинку від електроенергії також є незаконним з ряду причин. Перша причина в тому, що для проведення відключення необхідно завчасно провести попередження, шляхом вручення під підпис компетентній посадовій особі або направлення на офіційну поштову адресу офіційного попередження, підписаного посадовою особою. Друга причина - факт використання мереж, споживання електроенергії та оплати рахунків, автоматично є приєднанням до договору.

3. У даній ситуації ОСББ необхідно звернутися з письмовим зверненням до АТ «Одесаобленерго». В листі попросити Розподільника послуг надати письмовий проект договору, завірений печаткою організації та підписом посадової особи, для ознайомлення і підписання. Також, бажано вказати в листі, що ОСББ не відмовляється від укладення договору і має намір продовжувати правовідносини з РЕМ, проте хоче мати на руках проект договору.

4. Одночасно зі зверненням до Розподільника електричної енергії необхідно направити листи на адресу НКРЕКП, Департаменту міського господарства та Антимонопольного комітету України. В листах відобразити ситуацію та попросити сприяння у вирішенні. До листів необхідно додати копію звернення до Розподільника, бажано, з відміткою про отримання.

5. Після отримання проекту договору проаналізувати його на предмет відповідності положенням законодавства. У разі порушень, підготувати протокол розбіжностей і вказати свої пропозиції щодо тих пунктів які не влаштовують ОСББ.

6. Колективні заяви будуть відправлені лише у разі досягнення критичної маси таких заяв, а саме більше 100 штук таких заяв.

ЮРИДИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ
З кінця 2018 року АТ «Одесаобленерго», посилаючись на зміну законодавчих актів, що регламентують взаємовідносини в сфері електроенергетики, ініціює зміну договірних відносин в т.ч. з Об'єднаннями співвласників і наполягає на укладенні двох договорів:
  1. Між ОСББ як споживачем та АТ «Одесаобленерго» як розподільником, так званий ДОГОВІР РОЗПОДІЛУ.
  2. Між ОСББ як споживачем та ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» як постачальником, так званий ДОГОВІР ПОСТАВКИ.

При цьому, як АТ «Одесаобленерго» так і ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» відмовляються надавати Об'єднанням співвласників підписані зі свого боку і завірені печаткою договори, а також наполягають на укладанні договорів РОЗПОДІЛУ і ПОСТАВКИ на умовах раніше укладених договорів між ОСББ та АТ «Одесаобленерго», тобто таких договорів, що суперечать законодавству, зокрема правилам роздрібного ринку електроенергії та інше.

Окрім того, звернення від АТ «Одесаобленерго», що направляються не містять письмового проекту договору, до якого пропонується приєднатись, в результаті чого відбувається порушення норм чинного законодавства України.

Згідно з ч. 7 ст. 179 ГК України Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 6 ст. 179 ГК України суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті (суб'єктів господарювання та негосподарюючих суб'єктів - юридичних осіб), електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.

Таким чином взаємовідносини, що виникають між АТ «Одесаобленерго» та ОСББ регулюються в тому числі положеннями цивільного та господарського законодавства України.

Як встановлено у ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Отже, проект договору не може містити умови інші, ніж ті, що передбачені типовим договором, а будь-які додаткові умови повинні обґрунтовано вноситись виключно з метою конкретизації типових умов.

Згідно з ч. 3 ст. 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII документ — матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі. Інформація — будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Захист інформації — сукупність правових, адміністративних, організаційних, технічних та інших заходів, що забезпечують збереження, цілісність інформації та належний порядок доступу до неї.

ДСТУ 2392-94 Інформація та документація. Базові поняття. Терміни та визначення, затвердженим наказом Держстандарту України №68 від 29.03.1994, передбачено, що документ — записана інформація, яка може розглядатися як одиниця у ході здійснення інформаційної діяльності. Інформаційна діяльність — постійне та систематичне збирання та оброблення записаної інформації з метою її зберігання, пошуку, використання чи пересилання, що виконується будь-якою особою чи організацією. Записана інформація — інформація, що зберігається за допомогою носія даних. Носій даних — матеріальний об'єкт, з допомогою якого можна зберігати та передавати дані.

Отже, АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» зобов'язане надати такий проект договору про розподіл електричної енергії, який повинен змістовно відповідати типовому договору.

Однак, Розподільник послуг систематично не виконує умови положення чинного законодавства України, не надаючи споживачеві письмовий примірник договору для ознайомлення та підписання.


З огляду на викладене, вважаємо неприпустимим подальше зловживання Акціонерним товариством «Одессаобленерго» своїм монопольним становищем, і нав'язування його керівництвом несправедливих для ОСББ умов договорів.
ДОДАТКИ:

Типові форми звернень:

- заява про контроль за наданням проекту договору за його відсутності (Додаток 1)

- заява про контроль за наданням проекту договору (Додаток 2)

- заява про надання проекту нового договору за наявності старого (Додаток 3)

- заява про надання проекту нового договору за відсутності старого (Додаток 4)

- заява про укладення договору з фіз. Особою (Додаток 5)

В проеті "Спільна Власність" ТК "Первый Городской. Одесса" Віце-Президент Асоціації ОСББ Віктор Шатов розповів про ринок електроенергії: чи буде він працювати та в чому різниця між постачанням та розподілом
Колективне звернення:
Відповідь на колективне звернення:
Відповідь Мінрегіона - На письмову вимогу власника об'єкта оператор системи розподілу зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати підписаний уповноваженою особою оператора системи розподілу паспорт точки розподілу за кожною такою точкою за об'єктом споживача та/або паперову форму договору про надання послуг з розподілу.
Зазначаємо, що вказаний лист НКРЕКП адресовано також АТ «Одесаобленерго» та відділу НКРЕКП у Одеській області.
і
Читайте нас в Telegram-канале и смотрите новости в Facebook, YouTube