https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1060-20#Text

Закон передбачає, що:

Цікавості:

Тобто у переважній більшості (більше 98%) територія навколо БКБ зараз відноситься до власності місцевих рад. Мешканці самостійно її прибирають за власний кошт, включаючи до кошторисів ОСББ.


Там де не створено ОСББ продовжують діяти ЖКСи під виглядом "управляючих компаній". Останні не погоджують свої тарифи, але залишають їх на демпінговому рівні без можливості розвитку.


Зазначена норма введе обов'язок встановлювати тариф на прибирання ВИКЛЮЧНО через погодження із мешканцями. Але як це погодження отримати в БКБ, де люди не змогли провести жодних зборів?! Знов ЖКСи будуть "створювати" протоколи? І що ж така норма вирішила?


Протиріччя: передати власникам квартир землю яким чином? Кожному виділити ділянку і прив'язати до квартири? Тоді голосувати вже будуть не тільки площею квартири, але й ділянкою? А можна буде окремо продати ділянку? Прив'язка до ділянки яким документом буде оформлена? І таких питань ще багато. Тому єдиним рішенням може стати внесення терміну "прибудинкова територія" та закріплення її за ОСББ, як представницьким органом співвласників. Проблема - у випадку ліквідації ОСББ що відбудеться із прибудинковою?


Варіант вирішення питання із "боротьбою" ОСББ та тих, хто не може створити ОСББ на прикладі Польщі - закріпити, наприклад, на 2 роки без права переобрання, за кожним безвідповідальним БКБ управляючу компанію із тарифом значно більшим від сьогоднішнього із витратами на ремонт та відновлення БКБ. Це надасть можливість розвитку конкуренції та появою ринку ЖКГ-послуг.


Поки люди не розуміють відповідальність за свій будинок нічого не зміниться. Законодавча база вже є питання бажання. Але для декого краще сидіти і жалітися, що ЖЕК нічого не робить ніж навести порядок. А ринок він тим і хороший, що сам створює найкращих. Так, що все питання часу і зусиль.


Що було в Польщі:


Польша спочатку привела у порядок реєстри власності, прийняли пакети земельного законодавства і вже на базі цих законів були здійснені наступні кроки:

Простіше кажучи, підписуючи договір з професійним управителем, власники житла знають, що збитки від їхньої можливої помилки компенсує страхова компанія. А це забезпечує високу довіру споживачів, без чого реформи ніколи не стали б успішними. А водночас ризик-аналіз страхових компаній, які ризикують власними грошима, набагато краще гарантує професійний рівень управителів, ніж будь-який сертифікат від держави.


6. Термомодернізація БКБ. Державна допомога часткова - покривають частину витрат на ремонтні роботи за умови, що за їхніми підсумками буде зафіксовано зниження споживання тепла.


Саме в такій послідовності це працює. В Україні законодавці створили п.6. частково, але забули про попередні умови утворення споживача.