Що не так у нас із дитячими майданчиками?!

Давайте поговоримо про правильні дитячі майданчики!

#діти #міське_середовище #дитячі_майданчики

Що ми звикли бачити у себе на подвір'ях? Або це стародавні радянські конструкції, які поступово знищуються природою та місцевими жителями.

Дитячий комплекс Шкодова гора 15 Directions

... або типові штамповані "містечка" яскравих клоунських кольорів. Дитячий майданчик у стилі "дорослим краще знати, що потрібно дітям".

Дитячий комплекс ул. Смена Палия 76 Directions

Ще в 70-х роках за підтримки ЮНЕСКО були проведені дослідження, щоб з'ясувати, як саме діти оцінюють простір, в якому живуть і грають. Результати показали, що дитяче розуміння щастя суттєво відрізняється від дорослого. Діти хочуть самостійності, а дорослі намагаються створювати ігрові простори, щоб захистити їх від усього світу.

Хороші майданчики ті, які не просто займають дітей, а дають можливість включити фантазію, перевірити себе на міцність, пізнати навколишній світ. Вимог безпеки це зовсім не виключає.

*Growing Up in Cities («Зростання в місті»), проведене в 70-х роках ХХ століття урбаністом і міським планувальником Кевіном Лінчем, і його оновлена і розширена версія Growing Up in an Urbanizing World («Зростання в урбанізованому світі»), виконана в 90-х роках Луїз Чавла. Обидва дослідження проводилися за підтримки фонду UNESCO і ставили за мету дізнатися у самих дітей, як вони оцінюють простір, в якому живуть і грають, і яким вони хотіли б бачити його через 10 років.

Виявилося, дітям подобається там, де панує доброзичливий настрій, громадські місця відкриті та доступні для всіх, де є можливість знайти багато друзів та мати «свій» куточок для вільної гри, а також брати участь у подіях усередині спільноти.

Чого бажають діти?

Самостійно гуляти. Серед найважливіших чинників міської «доброзичливості» діти назвали, перекладаючи дорослою мовою, можливість безперешкодно пересуватися районом без супроводу старших.

Дієвою мірою у відповідь може служити так зване «заспокоєння руху» (traffic calming) за допомогою створення велодоріжок, розширення тротуарів і розвиток мережі громадського транспорту.

Планування самого району також відіграє у питанні свободи пересування. Тут доречно згадати цікавий трюк, вигаданий американськими урбаністами, — так званий попсикл-тест. Сенс його простий: якщо 8-річна дитина може самостійно вирушити в магазин за фруктовим морозивом на паличці, відомим як «попсикл», і повернутися додому до того, як воно розтане, — велика ймовірність, що район, в якому він живе, непогано спланований . А ось наявність маргінальних особистостей та «страх незнайомства» виявилися чинниками, важливими переважно для батьків. Діти самі чудово вчаться визначати місця збирання підозрілих типів і завжди оминають їх стороною.

(!) Перші поверхи будівель житлових будинків, віддані під магазини, кафе та перукарні, забезпечують постійний потік людей на вулиці та роблять її безпечною.

Грати на природі. Пісок, земля, вода, дерева та спортивні майданчики в кроковій доступності від будинку

Бути міським жителем. Діти щасливі, коли вони можуть відчути себе міськими жителями нарівні з дорослими.

Залучення дітей у процес планування через дослідницькі прогулянки районом та воркшопи вперше стало практикуватися в Німеччині, потім у Данії, Голландії та країнах Скандинавії.

І знову виявилося, що від цього виграли не лише діти, а й планувальники, які здобули нове бачення та новий підхід до роботи з простором.

Вільно вибирати, де та коли грати. Як виявилося, ступінь свободи дитини в грі сьогодні дуже обмежена заходами безпеки: самі батьки не готові поступитися своєю обережністю та подарувати своїм дітям можливість ризикувати навіть задля підвищення пізнавальної активності.

Як зробити правильний дитячий майданчик?

У Канаді, Австралії, Великій Британії та інших країнах провели дослідження та з'ясували, що як покриття для дитячих майданчиків придатна гумова плитка, рідка гума, мульча з деревної кори або волокон, пухкий пісок, синтетична трава та композитний пісок. Покриття повинні тестуватися на здатність поглинати удар з урахуванням можливої висоти падіння дитини. Звичайно, правильне покриття не зможе повністю вберегти дітей від травм, але як мінімум дозволить знизити їх кількість та тяжкість.

Конструктивні фактори, які фахівці рекомендують враховувати під час планування та конструювання дитячого майданчика:

Є навіть пункт, який рекомендує спеціально підготувати великі дерева, що ростуть поблизу майданчика, для безпечного лазіння.

Це лише деякі з рекомендацій. Як бачите, вони охоплюють буквально всі сфери - від безпеки та комфорту до "видовищності".

В Одесі все ще немає програми, за якою було б визначено місця для встановлення дитячих майданчиків та вказано відповідальних осіб.

У правилах благоустрою йдеться лише про якогось ефемерного "балансоутримувача": 

"Благоустрій та утримання в належному стані територій парків, рекреаційних зон, скверів, зон зелених насаджень, майданчиків для дозвілля та відпочинку здійснюють їх балансоутримувачі відповідно до цих Правил та інших нормативів ".

Якщо говорити про вже створене, то спершу інвентаризація! та визначення якості майданчика (грубо - ок, не ок, терміново лагодити, взагалі знести).

На прикладі Дніпра є і мапа:

Та положення:

62_50.pdf

В Одесі за допомогою активістів Odessa Dvor (2019 рік) велася карта поточного розміщення дитячих майданчиків:

Будучи помічником депутата у 2017 році, подавали проект рішення Одеської міськради "Про затвердження Порядку встановлення обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Одеса", але, як бачимо, не підтримали депутати(((.

P.S. Можливо, варто проводити опитування серед дітей? Зрештою оголосити творчий конкурс, де попросити намалювати дитячий майданчик мрії? Можливо, вони зможуть намалювати чи пояснити? Звичайно, я говорю про той вік, у якому діти можуть пояснити. І влаштовувати міські конкурси на найкращий дитячий майданчик. І давати можливість новим компаніям будувати ці майданчики, якщо вони припадуть до душі мешканцям і дітям? Може бути так? Щоб не було так однозначно і різко критично.

ВАЖЛИВО. Такий простір обов'язково має бути "на балансі" ОСББ, який її підтримуватиме в нормальному стані. Для цього достатньо ухвалити рішення на загальних зборах про цільовий внесок на утримання майданчика у розмірі, наприклад, 0,10 грн. з квадратного метра будинку.

Тому хто б не зробив майданчик для дітей та/або дорослих біля будинку, за ним, як і за будь-яким майном, слід доглядати та підтримувати в актуальному стані. І це точно не депутата чи міра турбота, а безпосередньо турбота мешканців, які користуються цим майданчиком)))

У кожного є можливість перетворити звичайне подвір'я на зручний і красивий простір.

💡Надішліть посилання на цей допис своєму депутату. Нехай подивляться, як правильно робити дитячі майданчики. Можливо, тоді наші двори будуть ще кращими. Майданчик же робиться для наших дітей, а не для "рейтингу" - значить, і замовники ми, і стежимо за станом ми)))